Philio PAN04 to przełącznik do zamontowania w puszcze podtynkowej. Typowe przeznaczenie to włączanie i wyłączanie oświetlenia. Posiada dwa niezależne kanały – instancje (tak jakby dwa niezależne przełączniki w jednym urządzeniu), co pozwala na sterowanie dwoma lampami bądź np. jedną lampą z dwoma obwodami. Oczywiście przełącznik można również stosować w wielu innych sytuacjach, gdzie wymaga się sterowanie odbiornika prądu poprzez włączanie/wyłączanie jego zasilania.
Układ(y) elektryczne można załączać ręcznie standardowymi ściennymi dwustanowym lub jednostanowym wyłącznikami lub całkowicie programowo bez potrzeby stosowania włączników. Oczywiście obie metody można stosować równocześnie.
Urządzenie ma również funkcję chwilowego pomiaru zużycia energii elektrycznej oraz przechowuje informację o ilości zużytej energii od momentu tzw. wyzerowania licznika. Jest to główna funkcjonalność wyróżniająca ten przełącznik od bliźniaczo wyglądającego PAN06
Jak w przypadku PAN06 urządzenie ma funkcję odcięcia energii jeśli obciążenie przekroczy 1.500W
Uwaga: Jak większość przełączników w momencie przełączania stanów, słyszalne jest pyknięcie przełącznika, tego modelu również to dotyczy.
Przełącznik nie wymaga, dodatkowego zasilania. Energię do transmisji radiowej Philio czerpie z instalacji 230V
Wymiary przełącznika pozwalają upchać go wraz z kablami w standardowej puszcze.
W opakowaniu:
- przełącznik z wyprowadzonymi kablami
- instrukcja obsługi w języku angielskim. Moje zastrzeżenie co do instrukcji dotyczy. bardzo małymi czcionkami. Musiałem ściągnąć wersję elektroniczna, żeby cokolwiek móc przeczytać.
Poniżej wizualne różnice między przełącznikiem Philio PAN04 po lewej i PAN06 po prawej. Na pierwszy rzut oka nie dużo, a jednak. W prawym dolnym roku symbol 04 w przypadku PAN04 i 06 w przypadku tego drugiego. Ale to nie jest na tyle istotne co brak dedykowanego wejścia COM, jak w przypadku przełącznika PAN06. Tutaj konstruktorzy zoptymalizowali urządzenie, bo w PAN06 COM i tak trzeba było zmostkować z liną L. Rozmiar obu przełączników jest identyczny.
Spostrzeżenia:
- Miałem problemy z podłączeniem przełącznika to do sieci z-wave metodą programową z wykorzystaniem Z-Wave Commander’a. Nie było problemów z parowaniem przełącznika wykorzystując adapter AEON S2
- W przypadku wykorzystania dwóch kanałów zachowanie przełącznika jest trochę inne niż przełącznika PAN06 w DomotiGa, na korzyść tego drugiego. Nie zidentyfikowałem, jeszcze powodów i jak na razie przyjąłem, że ten typ tak ma. Problem jest z odświeżaniem wartości przełącznika dla poszczególnych kanałów i dotyczy wszystkich trzech wartości: stan on/off, chwilowe i okresowe zużycie energii. Z braku czasu na analizę: czy mam przełącznik źle skonfigurowany, czy ten typ po prostu tak ma, znalazłem tzw. work-around i końcowy efekt jest taki sam, tj. wiem jaki jest stan i zużycie energii dla poszczególnych kanałów przełącznika.
- Jak w poprzednim punkcie podobnie zachowanie występuje podczas ręcznego sterowania przełącznikiem. Po włączeniu „prądu” wartość stanu przełącznika nie jest ustawiona na „On” dla danego kanału (instancji). Jest ona ustawiona na „On” dla Instancji 1, a ta instancja nie pozwala na identyfikację, którego kanału dotyczy.
- W inny sposób wyobrażałem sobie również, jak informacja o zużytej energii będzie funkcjonować. Przełącznik Philio PAN04 wysyła informację o zużywanej energii podczas włączenia przełącznika i dokonania pierwszego pomiaru. Przełącznik nie wysyła automatycznie informacji o zmianach wartości zużywanej energii. Można ręcznie to wymuszać żądając od przełącznika zwrócenie tzw. Meter Report. Zaletą tego raportu jest, że zwraca wartości dla każdego z kanałów (instancji), ale fakt, że trzeba go ręcznie wymusić czyni raport, jak dla mnie bezużytecznym. Teoretycznie powinno dać się wymusić ten raport z DomotiGa action script, ale ja na razie moje próby nie zakończyły się sukcesem, a na forum DomotiGa nie ma pomysłów jak to zrobić.
Philio PAN04: Specyfikacja producenta:
- Ilość obwodów sterowania: 2 (dwa kanały z-wave)
- Zasilanie: 230V, 50Hz
- Częstotliwość syg. radiowego: 868,42MHz
- Maks. obciążenie rezystancyjne: 1500 W na każdy kanał
- Zasięg: do 40m wewnątrz pomieszczeń
- Do użytku wewnątrz pomieszczeń,
- Temp.pracy 0°C~40°C
- Wymiary: 47,5x39x15,6 mm
- Najnowszy chipset z-wave 400/500 series;
Zapraszam na forum do dyskusji.