Sonoff Switch od ITEAD to bezprzewodowy przełącznik, który umożliwia kontrolowanie sprzętu gospodarstwa domowego i światła przez sieć WiFi. Urządzenie pozwala zdalnie włączać urządzenia Włącz/Wyłącz, ustalać harmonogram wyłączeń, sprawdzać stan urządzeń za pomocą aplikacji w smartfonie.
Występują dwie wersje tego przełącznika z i bez sterowania bezprzewodowego RF 433MHz.
Sonoff zwrócił moja uwagę, bo
- jest zaskakująco tanie, koszt to niecałe 6$ – przełączniki bezprzewodowe oparte o np. zwave to ok 50$+
- w środku siedzi ESP8266 znane z takich zabawek jak NodeMCU
- producent był tak miły, że wystawił pin’y, które umożliwiają wgrywanie alternatywnego oprogramowania
Nasuwać się może pytania, a po co wygrywać alternatywne oprogramowanie do Sonoff. Hm… oczywiście nie ma takiej potrzeby. Fabryczne oprogramowanie umożliwia robienie tego wszystkiego do czego przełącznik został stworzony. Po sparowaniu przełącznika z telefonem, czy pilotem, można sterować urządzeniem z dowolnego miejsca, w którym jest zasięg internetu lub pilota RF.
Kontrola za pośrednictwem Internetu, możliwa jest dzięki oprogramowaniu, a dokładnie chmurze, która to umożliwia. Konieczne jest założenie konta u dostawcy urządzenia, podłączenie urządzenie do domowej sieci WiFi, dodanie przełącznik do urządzeń w smartPhone i wszystko powinno śmigać. Takie rozwiązanie na pewno dla części użytkowników tego przełącznika będzie wystarczające.
Tego typu rozwiązanie, dla mnie nie jest jednak wystarczające lub inaczej nie spełnia moich oczekiwań. Kilka powodów:
- Jeśli myślimy o automatyce to zaraz po przełącznikach, pojawi się chęć na czujniki: temperatury, oświetlenia, ruchu, urządzenia zabezpieczające: otwarcia drzwi, okien; może jakieś kontrolery do podnoszenia / opuszczania żaluzji; czy sterowanie multimediami. A gdyż ponieważ co producent to własne oprogramowanie sterujące, to posiadanie X aplikacji do sterowania N urządzeniami nie ma sensu. Automatyka powinna być sterowana jednym oprogramowaniem, jedną aplikacją. Powinna stanowić jedną spójną całość. Oczywiście można zdecydować się na urządzenia automatyki tylko od jednego producenta, ale ten rynek jest bardzo dynamiczny, a konkurencja nie śpi. Co chwila powstają nowe gadżety, które wcześniej, czy później będziemy chcieli / potrzebowali w naszym systemie.
- Brak integracji z innym oprogramowaniem do automatyki poza tym dostarczanym przez producenta
- Kontrola uzależniona jest od stabilności chmury hm…. raczej nie chciałbym, nie móc sterować urządzeniami, bo chmura nie działa. Aczkolwiek chmura to AWS więc nie ma tragedii.
- No i ostatnie, zwyczajnie nie chcę, aby informacje, kiedy włączam/wyłączam, były przetwarzane gdzieś na obcych mi serwerach poza moją kontrolą.
No, ale właśnie, jak wspomniałem wcześniej, producent Sonoff wystawił pin’y, które umożliwiają wgrywanie własnego oprogramowania (jak do NodeMCU), a to już otwiera nowe możliwości. Chociażby,
- zamiana chińskiego oprogramowania – wykorzystania chmury AWS, na naszą rodzime, polskojęzyczne oprogramowanie od SUPLA. Polecam szczególnie, że słyszę od użytkowników przełącznika z oprogramowaniem Ewelink, że przełącznik często zawiesza się w odróżnieniu od przełączników z wgranym oprogramowaniem od Supla (info. od Pana Dawida B. – dziękuję)
- alternatywa do Supla to pisanie własnego oprogramowania wykorzystującego na przykład MQTT do przesyłania wiadomości między innymi urządzeniami i systemami do sterowania automatyką, jak OpenHAB.
- dostępne piny umożliwiają podpięcie dodatkowego czujnika np. temperatury i odczytywaniu tej informacji w naszym systemie automatyki
- jeśli korzysta się z wersji bez RF 433MHz to dostępnych jest kilka dodatkowych pin’ów, a to prawdopodobnie może dać dodatkowe możliwości jak rozszerzenie przełącznika o np. jakiś dodatkowy czujnik np. mierzący ciśnienie atmosferyczne.
Uwaga: wgrywanie alternatywnego oprogramowania wiąże się z utrata gwarancji. Producent zamieszcza plombę na urządzeniu. Czytając stronę producenta to można trafić na kilka sugestii co do urządzenia od użytkowników np. o udostępnienie możliwości komunikacji poprzez MQTT, ale producent odcina się od tych sugestii i wyjaśnia, że ma swoje własne oprogramowanie i z niego należy korzystać – czytaj nie jest taki ochoczy na alternatywne oprogramowanie w ich urządzeniach.
W wolnej chwili podejmę się eksperymentowania, a swoje rezultaty postaram się spisać.
rzełącznik Sonoff ma niecałe 9cm długości, 4cm szerokości oraz lekko ponad 2cm wysokości, co sprawia, że jest stosunkowo niewielki, ale nie jest na tyle mały, aby dobrze upychał się gdzieś w puszkach elektrycznych itp. miejscach. Obudowa jest solidna, twardy plastik podobno nie jest łatwo-palny. Na obudowie jest:
- jeden przycisk wykorzystywany przy sparowaniu urządzenia lub ręcznego przełączania urządzenia z On/Off lub odwrotnie
- oraz dioda led sygnalizująca stan pracy urządzenia
Niestety obudowa nie ma wysokiej klasy szczelność – ocena subiektywna – producent nie podaje stopnia ochrony IP.
W przełączniku nie znalazłem, też żadnego bezpiecznika.
Poniżej jeszcze unboxing z parowaniem Sonoff z siecią WiFi i telefonem z wykorzystywanie oryginalnego oprogramowania – nie jest bardzo intuicyjne.
Podsumowując przełącznik jest bardzo miłą alternatywą do innych tego typu. Producent ma kilka innych urządzeń tego typu uzupełniających gamę produktów do inteligentnych budynków np. czujniki temperatury, wilgotności.
Plusy:
- cena, cena, cena
- to komunikacja przez WiFi ESP8266,
- brak potrzeby osobnego zasilania,
- możliwość wgrywania alternatywne firmware np. od Supla lub własne – wystawione pin’y
- opcja sterowania pilotem RF 433Mhz
- solidna obudowa
- oprogramowanie w języku polskim z możliwością ustalania harmonogramów włączeń i wyłączeń
Minusy:
- rozmiar, jeśli montowany w puszkach podtynkowych
- utrata gwarancji przy zmianie firmware
- prawdopodobnie brak europejskich certyfikatów bezpieczeństwa (nie znalazłem)
- oprogramowanie fabryczne nie integruje się z innym oprogramowaniem
- podobno wiesza się z oryginalnym oprogramowaniem – nie doświadczyłem, bo używałem oryginalne oprogramowanie dość krótko. Alternatywa to oprogramowanie Supla, bądź własne. Mam w dom 6 przełączników z własnym oprogramowaniem i działają stabilnie.
Podstawowe dane techniczne przełącznika Sonoff:
- Zakres napięcia: 90-250v AC(50/60Hz)
- Maksymalne obciążenie: 10A; max: 2,2 kW
- Wymiary: (Dł)88*(Sz)38*(Wy)23mm
- WiFI: 2.4Ghz
- Warunki pracy:
- Wilgotność: 5%-95%
- Temperatura: ﹣20℃-75℃
Witam,mam pytanie,czy ten włącznik można zastosować na zewnątrz np.w obudowie oświetlenia ogrodowego i czy model z pilotem można włączać przez WI FI tel. i pilotem radiowo, czy jedno albo drugie ?
można, o ile będzie szczelnie umieszczone w obudowie oświetlenia ogrodowego. samo urządzenie nie jest szczelne np. z pkt. widzenia wilgotności. i tak można sterować i radiowo i wifi
właśnie boję się o tą szczelność… bezpośrednio wody nie będzie, ale wilgoć na pewno jak to na dworze.A może znasz jakiś włącznik tylko radiowy który może być zastosowany na zewnątrz ?
a może czymś uszczelnić ?
jeszcze mam jedno pytanie 🙂 czy każdy pilot o tej samej częstotliwości co jest dedykowany można sparować ?
nigdy nie sprawdzałem, ale wg mnie nie powinno być problemu. Tam jak w większości radiówek jest parowanie urządzenia z pilotem. Z tego co pamiętam sonoff używa zwykłego 433Mhz bez żadnych dodatków typu zmienne kody itp.
możesz kupić takie pudełko, szczelność IP67 – więc może lać się woda również na to (oczywiście bez przesady)
https://www.smartnydom.pl/wp-content/uploads/2018/02/Sonoff-IP66-Case.jpg
bardzo Ci dziękuję 🙂 juz to widziałem,fajna sprawa ale trochę przyduża… 🙁
Cześć. Bardzo fajny artykuł i generalnie bardzo interesująca strona (WOW!!! trafiasz do ulubionych).
Czy zmiana oprogramowania w Sonoff Basic pozwoli na integrację z HUE Phillips? Dużo z tym zabawy?
Raczej nie zintegrujesz tak bezpośrednio, czyli wykorzystasz aplikację HUE Plilips. Chyba, że użyjesz oprogramowania openHab które może sterowac HUE i Sonoff’ami,