Shelly TRV zasilane jest bateryjnie, a akumulator o pojemności 6500mAh szacunkowo powinien wystarczyć na około 2 lata pracy, zakładając pięciomiesięczny sezon grzewczy.
Żywotność akumulatora będzie zależała od tego, jak często głowica będzie pracowała, to znaczy, jak często będzie zmieniała dopływ czynnika grzewczego do kaloryfera. Deklarowane 2 lata to bardzo długi okres i nawet, jeśli akumulator wystarczyłby na jeden rok, to byłoby to całkiem Okay.
Dzięki wbudowanemu w urządzenie czujnikowi temperatury, Shelly pracuje autonomicznie w zakresie od 5°C do 30°C. Wystarczy ustawić ulubioną temperaturę, na przykład 21°C , a głowica automatycznie będzie robiła robotę.
Warto wziąć pod uwagę, że o ile pomiar temperatur jest precyzyjny, to może być nieznacznie zawyżony w stosunku do temperatury w pomieszczeniu. Głowica bowiem instalowana jest przy kaloryferze, a więc zaraz przy źródle ciepła. Natomiast jest możliwość skalibrowania wartości temperatury w oprogramowaniu dostarczonym z Shelly TRV. Możemy również zastosować dodatkowy czujnik temperatury w pomieszczeniu, zbudować regułę i adekwatnie sterując zaworem, mieć już bardzo precyzyjnie kontrolowaną temperaturę w pomieszczeniu.
Sprzęt
Shelly TRV wykorzystuje standardową transmisję bezprzewodową opartą o WiFi 2.4GHz b/g/n, więc zasięg radia to około 30m od routera WiFi. Do sterowania głowicą nie jest wymagane żadne dodatkowe urządzenie, co na przykład konieczne jest w przypadku głowic ZigBee.
W Shelly TRV wbudowany jest prosty dwucyfrowy wyświetlacz, pokazujący aktualną temperaturę oraz wspomagający ręczną zmianę ustawiania temperatury, którą wykonuje się za pomocą dwóch wbudowanych w urządzenie przycisków.
Głowica nie jest miniaturowa. Jej rozmiar to: 93 x 62 x 53 mm i ma kształt sześcianu z zaokrąglonymi krawędziami.
Głowica dostępna jest w kolorze białym, a wraz z urządzeniem producent dostarcza adaptery umożliwiające przykręcenie Shelly TRV do grzejników z różnymi rozmiarami gwintu zaworu grzejnika.
Shelly wyposażony w port USB-C do naładowania akumulatora, a czas do pełnego naładowania to ok. 5 godzin.
Podczas pracy urządzenia słychać jego motor, gdy trwają zmiany poziomu otwarcia / zamknięcia zaworu. Motor pracuje szybko, bo max otwarcie/zamknięcie to mniej niż 3 sekundy.
Podstawowe funkcje urządzenia
- automatyczne sterowanie zakresu dopływu czynnika grzewczego do kaloryfera na podstawie ustawionej temperatury (wbudowany termostat)
- manualne ustawianie temperatury za pomocą wbudowanych w głowicę przycisków
- możliwość zdefiniowania do 5 profili sterowania, dla których można ustawić własne parametry
Przykładowe zastosowania
Standardowe zastosowanie głowicy termostatycznej Shelly TRV to automatyczne sterowanie temperaturą pomieszczenia poprzez zakręcanie/odkręcanie dopływu czynnika grzewczego do kaloryfera.
Natomiast ta standardowa funkcja głowicy może być wykorzystana na różne sposoby, na przykład:
- możemy ustawić własne profile, chociażby tryb wakacyjny, kiedy jesteśmy poza domem czy tryb anty-zamarzaniowy, kiedy Shelly TRV będzie utrzymywać ogrzewanie na minimalnym poziomie oszczędzając energię, gdy nikogo nie ma w domu
- wykorzystując czujniki ruchu i monitorując obecność domowników lub wykorzystując funkcje geolokalizacji, itp. możemy adekwatnie sterować grzejnikiem
- kocioł gazowy lub pompa wodna mogą być automatycznie wyłączane, jeśli zawory Shelly TRV we wszystkich pokojach w domu będą całkowicie zamknięte. A jeśli otworzy się choćby jeden Shelly TRV, to kocioł lub pompa zostanie również włączona.
Sposobów wykorzystania Shelly TRV w zakresie sterowania dopływem czynnika grzewczego do kaloryfera może być znacznie więcej i dzięki temu można zmniejszyć zużycie energii na ogrzewanie i zaoszczędzić pieniądze.
Sterowanie
Zawór Shelly TRV może być sterowany bezprzewodowo na wiele różnych sposobów. Podstawowa możliwość to wykorzystanie aplikacji producenta o nazwie Shelly. Aplikacja dostępna jest na smartfonach pracujących z Android i iOS
W aplikacji Shelly można, między innymi:
- Monitorować oraz ustawiać temperaturę w pomieszczeniu, którą zawór ma kontrolować
- Otworzyć lub całkowicie zamknąć zawór
- Ustawić dowolny poziom otwarcia zaworu
- Włączyć tryb „boost” – przyspieszenie nagrzewania pomieszczenia
- Skalibrować czujnik temperatury
- Włączyć funkcję zapobiegania zatykania zaworu – raz w tygodniu zawór otworzy i zamknie się
- Ustawić minimalne położenie zaworu
- Definiować harmonogramy uzależnione od dnia tygodnia, konkretnej godziny
- Budować bardziej zaawansowane sceny, na przykład uzależnione od innych urządzeń: czujników temperatury, ruchu, itp.
- Temperaturę z czujnika oraz jej wartości historyczne możemy przeglądać na wykresie, na przykład z ostatnich 24h, 7 dni, a nawet roku
Głowicą termostatyczną Shelly TRV możemy sterować z dowolnego miejsca na ziemi z wykorzystaniem chmury producenta.
Integracja
Producent urządzeń Shelly udostępnia alternatywne metody sterowania zaworem:
- Głowicą można sterować za pomocą asystentów głosowych: Amazon Alexa, Google Home
- Mamy bardziej zaawansowane metody sterowania z wykorzystaniem wbudowanego serwera HTTP, urządzeniem można również sterować za pomocą REST i MQTT
- Bez większego problemu zintegrujemy głowicę z najpopularniejszymi open-source’owymi rozwiązaniami do automatyki: Home Assistant, OpenHab czy Domoticz.
Urządzeniem możemy sterować bezpośrednio z poziomu sieci LAN, jak również możemy całkowicie odłączyć się od chmury producenta, czy od dostępu do Internetu.
Cena
- Cena na stronie producenta to: 81EUR z VAT (marzec 2023)
- W Polsce cena bywa niższa: Shelly TRV
Czy to dużo, czy to mało, czy to rozsądnie?
Wpisując w google: bezprzewodowe głowice termostatyczne, można znaleźć całkiem spory wybór tego typu produktów od 100-400 PLN, są też modele droższe. Więc 81 EUR nie jest blisko tych najtańszych. Natomiast sugeruję, zanim sięgniecie po najtańszą głowicę, sprawdzić :
- z jaką bezprzewodową technologią mamy do czynienia: WiFi, ZigBee, RF433mhz,
- do ZigBee trzeba kupić jeszcze mostek ZigBee
- z RF433 integracja z systemami do automatyki będzie kulawa
- czy ma wbudowany czujnik temperatury,
- czy jest zasilana bateryjnie i jaka jest żywotność baterii
- czy zależy nam na otwartym API, aby mieć możliwość zintegrowania urządzenia z innymi rozwiązaniami
- czy posiada certyfikaty bezpieczeństwa
- czy to jest produkt markowy, no-name, jednorazówka
Podsumowanie
Shelly TRV jest dopracowany i jakościowo sprawia dobre wrażenie. Z urządzeniem dostępne są adaptery, więc zainstalujemy głowicę raczej w każdych warunkach. Głowica nie jest bezszelestna. Podczas pracy słychać delikatnie pracujący motor, ale motor pracuje bardzo wydajnie. Zmiany położenia zaworu wykonywane są w około 2 sekundy i według mnie nawet w sypialni termostat nie będzie uciążliwy.
Głowica wyposażona jest w wyświetlacz. Posiada dwa przyciski, a rozmiarowo jest większa niż mechaniczny zawór. Zasilana bateryjnie z długą żywotnością akumulatora – to bardzo dobra sprawa.
Głowica Shelly TRV to jeden z produktów z gamy produktów Shelly – na tej bazie można zautomatyzować całkiem sporo, bo od oświetlenia, przez monitoring, do pomiarów, na przykład temperatury czy chociażby energii.
Biorąc pod uwagę koszt ponad 300PLN i potencjalnie zakup kilku sztuk na każdy kaloryfer, to raczej inwestycja długoterminowa, ale według mnie warto to zrobić jeśli chce się podnieść komfort funkcjonowania w pomieszczeniach, jak również automatycznie generować oszczędności energii.