Najmniejszy przełącznik bezprzewodowy: Sonoff Mini Extreme
Sonoff Mini Extreme w wersji MiniR4, to urządzenie, które umożliwia bezprzewodowe sterowanie podłączonym do niego urządzeniem za pomocą na przykład smartfona z dowolnego miejsca na ziemi z dostępem do Internetu. Nazwą Sonoff Mini Extreme, producent chce nam powiedzieć, że to ekstremalnie mała wersja tego typu przełączników, wykorzystujących standardową sieć WiFi 2.4Ghz, jaka jest dostępna aktualnie na rynku
Wersja do oglądnięcia
Sonoff Mini Extreme jest następcą Sonoff Mini R2, którego używam na wiele różnych sposobów, do wielu różnych zastosowań, między innymi ze względu na kompaktowy rozmiar, który daje możliwość upchania go do puszki elektrycznej za włącznikiem w ścianie.
MiniR4 daje praktycznie prawie te same możliwości co jego poprzedni Sonoff Mini R2
Co można powiedzieć o Sonoff’e MiniR4 w porównaniu z innymi tego typu bezprzewodowymi przełącznikami?
Otóż jest to zdecydowanie jeden z najmniejszych przełączników bezprzewodowych aktualnie dostępnych na rynku (początek 2023 roku). O ile mniejsza można zobaczyć porównując go na przykład z Sonoff’em Mini R2, Shelly czy innymi tego typu przełącznikami.
Jego wymiary w zestawienie z Sonoff’em Mini R2 oraz Shelly
Sonoff MiniR4 [mm] | Sonoff MiniR2 [mm] | Shelly 1-Relay [mm] | |
Szerokość | 39,3 | 42,4 | 42,2 |
Wysokość | 32,7 | 43,6 | 37,3 |
Grubość | 16,9 | 19,9 | 17,6 |
Jak widać z tabeli MiniR4 jest w każdym wymiarze mniejsze nić MinR2, czy chociażby Shelly, które ma bardziej owalną budowę, więc trzeba wziąć poprawkę porównując te dwa.
Do modułu można podłączyć dowolny odbiornik elektryczny, zasilany napięciem 230v, którego pobór mocy nie powinien przekraczać około 2kW. 2kW to nie dużo, ale wystarczająco, aby znaleźć dla niego mnóstwo zastosowań. Śmiało możemy sterować oświetleniem, na przykład około dwustoma 10-watowymi żarówkami LED, grzałką w akwarium, czy grzałką zainstalowaną w grzejniku łazienkowym, bo takie na ogół pobierają między 300 a 600 Wat.
Tym modułem raczej nie powinniśmy zdalnie uruchamiać prądożernych urządzeń na przykład: mocnego czajnika, grzejników elektrycznych, czy sterować gniazdkiem elektrycznym lub przynajmniej takimi, do którego podłączane będą dowolne urządzenia elektryczne. Przez przypadek podłączając odbiornik elektryczny, który pobiera za dużo energii niż MinR4 jest w stanie bezpiecznie obsłużyć może w najlepszym wypadku spalić Sonoff’a MiniR4, a w ekstremalnych sytuacjach możemy spowodować zagrożenie pożarowe.
Sprzęt
Urządzenie zbudowane jest na mikrokontrolerze ESP32, który daje możliwość sterowania nim za pomocą domowej sieci WiFi oraz posiada wbudowany bluetooth, który w tym module wykorzystywany jest do parowania go do sieci WiFi.
Oczywiście miniaturyzacja powoduje pewne ograniczenia, jak wspomniane wcześniej 2kW ograniczenie, ale też sloty na przewody są płytkie, dość ciasne, podobnie jak w sonoffie Mini R2
Moduł w ręce sprawia naprawdę dobre wrażenie. Dobrej jakości plastik,
- dobrze spasowany,
- zaokrąglenia obudowy,
- pomarańczowe wstawki,
- niebieska dioda LED sygnalizująca stan urządzenia,
- wbudowany przycisk do włączania wyłączania przekaźnika
czuć w ręku dopracowany produkt. Ze względu na estetykę dodałbym mu kilka punktów więcej niż poprzedniej edycji Sonoff’a Mini.
Elektronika musiała zostać oczywiście upakowana na płytce o niewielkim rozmiarze. ESP32 wraz z anteną zainstalowane są na płytce drukowanej, która wlutowana jest bocznie to głównego układu.
Zastosowana antena, daje dość przyzwoite domowe zasięgi. Przekaźnik nie posiada żadnych widocznych nadruków, więc trudno jest go zidentyfikować i coś więcej na jego temat powiedzieć, poza stwierdzeniem, że maksymalnie może obsługiwać 10A rezystancyjnego obciążenia.
Na płytce wyciągnięte są ścieżki do interfejsu UART z pad’ami do wlutowania przewodów, które dają możliwość wgrania alternatywnego oprogramowania do Sonoffa Mini R4.
Dostęp do tych ścieżek wymaga dość precyzyjnego wlutowania przewodów podobnie, jak w przypadku Sonoff Mini R2
Oprócz sterowania bezprzewodowego odbiorniki podłączonym do tego modułu, można do tej kostki podłączyć fizyczny przycisk: mono lub bistabilnym i ręcznie przyciskiem uruchamiać na przykład oświetlenie.
Moduł zastosujemy również w układzie z przełącznikami schodowym, aby realizować takie zadanie, jak włączanie / wyłączanie na przykład oświetlenia dwoma przyciskami, a ponadto bezprzewodowo sterować oświetleniem za pomocą smartfona, czy tableta
Sterowanie
Moduł steruję się aplikacją eWeLink. Ponad podstawowe włącz / wyłącz, mamy możliwość:
- definiowania reguł i harmonogramów włączania/wyłączania uzależnionych od czasu, pory dnia i od innych zdarzeń
- dostępne są wiadomości Push informujące na przykład kiedy urządzenie zostało włączone lub wyłączone
- możemy ustawić automatyczne wyłączenie lub włączenie odbiornika po zadanym czasie w przedziale rozpoczynającym się od pół sekundy do maksymalnie jednej godziny.
- modułem można sterować bezpośrednio w ramach lokalnej sieci LAN bez konieczności korzystania z chmury producenta oraz oczywiście poza domem z dowolnego miejsca na ziemi z dostępem do Internetu, przy czym wtedy modułem sterujemy z wykorzystaniem chmury
- Sonoffem Mini R4 Można sterować również asystentami głosowymi jak Alexą, Google Home, czy na przykład aplikacją IFTTT.
Sonoff Mini R4 w aktualnej wersji firmware nie ma dostępnego API DIY, który umożliwia sterowanie nim bez konieczności używania aplikacji eWeLink.
Teraz mogę tylko przypuszczać, że kiedyś będzie dostępna taka możliwość, bo to w zasadzie tylko kwestia oprogramowania, no ale dzisiaj zwyczajnie nie ma tego dostępnego w aktualnej wersji firmware.
Sam proces parowania Sonoffa Mini R4 do sieci WiFi jest banalnie prosty i taki sam, jak w przypadków innych modułów Sonoff zbudowanych na mikrokontrolerze ESP32. Można to zobaczyć w praktyce na przykładzie parowania Sonoff TH Origin
Podsumowanie
- Super byłoby, gdyby nowy MINI mierzył również pobór energii elektrycznej, może za dużo już wymagam, ale z drugiej strony dlaczego nie.
- Cieszy mnie fakt, że wszystkie nowe produkty Sonoff’a ze sterowaniem bezprzewodowym WiFi wykorzystują mikrokontroler ESP32, który jest znacznie wydajniejszy od poprzedników.
- Zużycie energii tego modułu to okolice pół wata – nie dużo, nie mało. Dla zdrowia naszej planety warto wziąć to pod uwagę i aplikować takie urządzenia w taki sposób, aby zbilansować zużycie energii Sonoff’a Mini R4 przez oszczędności, jaki zastosowanie tego urządzenia może wygenerować.
- Rozmiar Sonoff Mini Extreme R4 robi wrażenie i na pewno spowoduję presję na konkurencję, więc tylko czekać, jak inni zareagują.
Szkoda, że wymaga kabla N. Te 17 mm grubości robi wrażenie. Pewnie zmieściłby mi się do puszki 40.
Czy Sonoff mini extreme ma opcję w jakiś sposób podłączenia do Apple homekit? Największą wartość Smart Home dostrzegam w obsłudze poziomu soft’u mobile’owego a nie dedykowanych appek. Widziałem różne bridge, pytanie jak można do tego podejść? Zakupiłem (za szybko) 4 sztuki Sonoff Mini Extreme i mam ogromną potrzebę podłączyć je do Homekit. Czy powinienem podłączyć Sonoff Mini Extreme do bridge Sonoff Zigbee, następnie Sonoff Zigbee do bridge np. Zemismart albo czegoś innego? Będę ogromnie wdzięczny za pomoc 🙂
Cześć Piotrek,
Opcja 1: sprzedaj, poczekaj jakieś 2 miesiące i kup wersję tego przełącznika, która będzie Matter ready. Będziesz mógł go podłączyć bezpośrednio do HomeKit. Mam taki u siebie na testach, ale jeszcze ich nie sprzedają. Aktualne wersje MINIR4 nie będą miały aktualizacji firmware, aby były kompatybilne z protokołem Matter. Taka informacje dostałem od producenta.
Opcja 2: Jeśli masz jakiś RPi to możesz zainstalować na nim HomeBridge i dodatek Ewelink, Będzie działać
Opcja 3: Kupic Sonoff iHost. Od firmware 1.8 jest Matter ready (Beta wersja) i będzie działać z HomeKit lub jeśli będzie jakiś problem to na iHost można tez zainstalować HomeBridge. (Mogę mieć jakieś kody na kilka % taniej jak będziesz zainteresowany)
Opcje 4 Jakieś zmiany firmware na alternatywny, ale nie śledzę czy są kompatybilne z HomeKit. Coś tam pewnie się znajdzie.
Adrian, dzięki za odpowiedź.
Raczej jak już zakupiłem, to chciałbym to wykorzystać.
Rozważam kwestię iHost, natomiast pojawiają mi się pytania. Czy do iHost można podłączać urządzenia smart innych producentów, następnie implementować je do homekit?
Jaki jest koszt iHosta?
@piotrsmagala
HomeKit obsługuje to co obsługuje, czyli takie podstawowe elementy: włączniki, pir, brama, żaluzje, temperatura, wilgotność, kilka innych pogodowych parametrów, więc urządzenia, które normalnie HomeKit nie obsługuje przez iHost też nie pójdą.
Na iHost bardzo łatwo zainstalujesz HomeBridge, który jest takim mostem między różnymi produktami (firmami) do HomeKit
pzdr.a
(Odpowiem jutro muszę wyłączyć telefon – samolot)
@adrian Dzięki za odpowiedź. Raczej będę się decydował na iHost, natomiast pojawia się kolejne pytanie. Czym jest wersja mocniejsza iHosta i ta druga? Będę mega wdzięczny za kod 🙂
@piotrsmagala są dwie wersje tego iHosta
Ja sugeruję mocniejszą: mocniejszy procesor, 4GB Ram itd. Tutaj trochę o tym mówię. Sugeruję mocniejszą, bo będziesz instalował dodatkowe oprogramowanie (np HomeBridge)
Słabsza też będzie okay, ale nie duża różnica, a lepszy sprzęt.
Jeśli zdecydujesz się:
Pzdr. adrian
@adrian, ogromne dzięki! Napewno skorzystam!!!!
Przepraszam, może głupie pytanie: czy można podłączyć ten przełącznik do włącznika światła (w puszcze)? W taki sposób, żeby można było włączać/wyłączać światło przełącznikiem na ścianie, a także z poziomu aplikacji?
Na przykład włączyć światło zewnętrzne przełącznikiem w ścianie jak spodziewamy się gości wieczorem, ale też wracając samemu włączyć w aplikacji, żeby oświetlić sobie obejście?
cześć @countersv nie ma głupich pytań.
Jasne,
zewnętrznym przyciskiem, z aplikacji na smartfonie, czujnikiem ruchu, obecności, o zadanej godzinie lub zachodzie słońca jeśli tylko masz taką potrzebę 😉
pozdrawiam, adrian