Sonoff POW Origin – kolejna wersja
Sonoff POW Origin od Itead, to kolejna wersja przełącznika, którym bezprzewodowo, za pomocą na przykład smartfona, można włączać lub wyłączać podpięte do niego urządzenie zasilane napięciem 230v. Dodatkowo moduł umożliwia dokonywanie pomiarów podstawowych parametrów zużycia energii elektrycznej urządzenia lub urządzeń do niego podłączonych.
Wersja do oglądnięcia:
Połączenie przełącznika włączania/wyłączania zasilania oraz miernika zużycia energii daje pewne możliwości do realizacji własnych pomysłów w smart’nym domu. Poniżej kilka przykładów:
- wyłączanie urządzenia po przekroczeniu zdefiniowanego progu zużycia energii w czasie dnia
- uruchomienie sceny, np. włączanie innego urządzenia kiedy zostanie przekroczona zadana wartość pobieranej aktualnie energii
- wysyłanie powiadomień po przekroczeniu zużycia energii
- zabezpieczenie układu energetycznego, po przekroczeniu minimalnych lub maksymalnych wartości napięcia, mocy lub prądu
- zbieranie danych o zużyciu energii i analizowanie danych w czasie w celu optymalizacji kosztów energii
Obudowa
Obudowa wykonana jest z polikarbonu w białym kolorze. To dobrej jakości twardy, lekki i odporny na uszkodzenia plastik.
Wymiary obudowy to:
- wysokość: 98mm,
- szerokość: 54mm,
- głębokość: 27.5mm
W zestawie jest ramka, która umożliwia przykręcenie Sonoff POW Origin do ściany lub zamontowanie go na szynie montażowej DIN35.
Na obudowie znajduje przycisk, który służy do ręcznego włączania/wyłączania podpiętego do modułu urządzenia. Przycisk wykorzystywany jest również do parowania urządzenia oraz włączania/wyłączania trybu automatycznego.
Na obudowie umieszczone są 2 diody LED informujące o stanie urządzenia:
- Zasilanie urządzenia na wyjściu: włączone / wyłączone
- Połączenie z siecią WiFi
Porównując z poprzednią wersją Sonoff POW2, którego obudowa była nieforemnym klockiem, tutaj mamy prostą obudowę w bryle prostokąta. Porównując go natomiast z POW3, jest znacząco mniejszy, kosztem mniejszej obciążalności prądowej, bo POW3 daję radę obsługiwać urządzenia pobierające 5.5kW
Oczywiście nie obudowa determinuje, jak wytrzymałe obciążeniowo jest urządzenie tylko zastosowana elektronika w samym module.
Obudowa mimo to jest dość spora, więc montaż nowego Sonoff’a POW w puszkach podtynkowych nie wchodzi w grę.
Ze względu na przewody, które idą do i wychodzą z Sonoff POW Origin, moduł raczej nie powinien być w zasięgu wzroku, a raczej gdzieś schowany, np. za meblami – względy estetyczne i bezpieczeństwa.
Montaż w szafie rozdzielczej na szynie DIN jest możliwy dzięki ramce, ale hm…. 🤔 obudowa nowej wersji Sonoffa nie jest skonstruowana w kształcie typowych elementów montażowych dla szaf rozdzielczych. Moduł jest stosunkowo szeroki i płaski. No chyba, że Sonoff POW Origin instalowany w szafie rozdzielczej nie ma być widoczny i dostępny dla użytkownika.
Przewody w slotach dociskane są wkrętami, które dla bezpieczeństwa zasłonięte są pokrywką.
Obudowa w żaden dodatkowy sposób nie zabezpiecza przed przypadkowym wyrwaniem przewodów, dlatego dla bezpieczeństwa konieczne jest solidne przymocowanie kabli w slotach oraz takie umieszczenie modułu, aby przez przypadek ich nie wyrwać.
Nie ukrywam, że mam mieszane wrażenie co do rozmiaru modułu. Niemniej jednak w porównaniu z poprzednią obudową jest lepsza i wg mnie bardziej nadaje się do montażu na ścianie niż w szafach rozdzielczych.
Co w środku
Nowy POW to konstrukcja zbudowana na mikrokontrolerze ESP32, który jest znacząco bardziej wydajny w porównaniu z wykorzystanym w poprzedniej wersji, czyli ESP8266. Z ESP32 przychodzi dwurdzeniowy procesor z wyższym taktowaniem oraz szybszym dostępem do pamięci. Dodatkowo poza komunikacją bezprzewodową WiFi 2.4Ghz dostępny jest Bluetooth, który w przypadku tego sprzętu wykorzystywany jest do instalacji / parowania urządzenia z aplikacją eWeLink oraz siecią WiFi.
Sonoff POW Origin dostępny jest z przekaźnikiem 16A i w teorii możemy do niego podłączyć odbiornik pobierający maksymalnie w okolicach 3.5kW.
Ze względów bezpieczeństwa wziąłbym jednak poprawkę i raczej nie obciążał modułu do jego maksymalnych parametrów. Szkoda, że moduł nie jest dostępny z bardziej obciążalnymi przekaźnikami, chociażby 20A, jak w przypadku Sonoff TH Origin
Złącza, do których podłącza się wejściowe i wyjściowe przewody zasilające są solidne. Śmiało można w te sloty włożyć przewody o przekrojach nawet 10mm2. Jednak oczywiście nie można przez moduł przepuścić prądu większego niż 16A.
Moduł zasilany jest napięciem 230v. Przewód fazowy podłączą się do wejścia oznaczonego symbolem Lin, a przewód neutralny podłączany jest do dowolnego slotu oznaczonego literą N.
Na wyjściu modułu jest napięcie 230v.
Sterowanie Sonoff’em POW Origin
Urządzenie Sonoff kontrolowane jest za pomocą aplikacji eWeLink dostępnej na smartfonach. Sterowanie urządzeniem możliwe jest z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do Internetu, jak również w ramach lokalnej sieci WiFi bez konieczności łączenia się z chmurą producenta. Sterowanie urządzeniem przez LAN eliminuje potencjalne problemy z dostępem do Internetu lub w ogóle jego brakiem. Niewątpliwie to zaleta, bo możemy odciąć się od konieczności używania infrastruktury producenta do sterowania modułem lub w ogóle posiadania Internetu w miejscu, gdzie używany jest Sonoff POW Origin.
Z aplikacji eWeLink można między innymi:
- włączać/wyłączać zasilanie podpiętego do Sonoff’a POW urządzenia
- monitorować aktualny pobór mocy, napięcie oraz wartość prądu
- przeglądać dane historyczne, na przykład: zużycie energii w ciągu aktualnego dnia, wczoraj, w bieżącym miesiącu. Dostępny jest również Panel Energii, gdzie mamy do dyspozycji dodatkowe wizualizacje dotyczące pomiarów energii elektrycznej.
Dane z miernika energii, zapisywane są w chmurze producenta co umożliwia odczytywanie danych historycznych w podziale na godziny, dni lub miesiące. Dane historyczne z ostatnich 6 miesięcy mogą być eksportowane w formacie .xlsx z dokładnością co do godziny.
- konstruować do 8 prostych reguł, na przykład:
- włączanie/wyłączanie urządzenia na podstawie
- zdefiniowanych progów konsumowanej w czasie rzeczywistym energii lub
- po osiągnięciu zdefiniowanego celu zużycia energii w bieżącym dniu lub miesiącu
- włączanie/wyłączanie urządzenia na podstawie
- zdefiniować harmonogram: włączanie/wyłączanie urządzenia o określonej godzinie z możliwością powtarzania
- uruchomić stoper: wyłączanie/wyłączenie urządzenia po upływie określonego czasu
- ustawić pętlę czasową: włączanie/wyłączanie urządzenia na określony czas, w określonych dniach i określonej godzinie
- zbudować sceny z wykorzystaniem wszystkich urządzeń podłączonych do aplikacji eWeLink oraz zdarzeń typu: określona godzina, pora dnia, wschód/zachód słońca, itp.
Ponadto w aplikacji możemy ustawić powiadomienia „Push” wysyłane na smartfona kiedy:
-
- podłączone urządzenie zostanie przełączone między stanami włączony/wyłączony
- zostanie przekroczona zdefiniowana wartości skonsumowanej energii w ciągu dnia i/lub miesiąca
Moduł może zostać automatycznie wyłączony, kiedy zostaną przekroczone zdefiniowane w aplikacji minimalne i/lub maksymalne progi dla aktualnie
- pobieranej energii elektrycznej
- napięcia
- lub maksymalnego obciążenia prądowego
Po wyłączeniu urządzenia w ten sposób, konieczne jest ponowne ręczne włączenie modułu, na przykład wciskając przycisk na obudowie.
W aplikacji eWeLink nie można zrealizować funkcjonalności włączania/wyłączania podłączonego do niego odbiornika na podstawie aktualnej wartości napięcia. Często czytam o rozwiązaniach problemu wyłączania się falowników instalacji solarnych, po przekroczeniu magicznej wartości 253v. Jednym z rozwiązań tego problemu jest obciążanie sieci elektrycznej w domu dodatkowymi odbiornikami elektrycznymi, np. bojlerem, grzałką itp. Sonoff POW mógłby coś takiego robić automatycznie. Szkoda, że tego nie można zrealizować – tzn. można, ale trzeba zakombinować 😉. Zapraszam do komentarzy jeśli ktoś będzie potrzebował sugestii, jak takie coś, mimo wszystko, w jakiś tam sposób zbudować na Sonoff bez zmiany oprogramowania.
Integracja
Urządzenie Sonoff POW Origin można integrować z systemami do automatyki, co rozszerza jego możliwości ponad to co oferują funkcje oprogramowania eWeLink. Po zintegrowaniu urządzenia z systemami do automatyki, jak Home Assistant, czy openHab, mamy dostęp do realizacji większej ilości scenariuszy, które mogą pojawić się w naszej głowie.
Asystenci głosowi
Urządzenie jest kompatybilne z Amazon Echo oraz Google Home. Za pomocą asystenta głosowego można włączać/wyłączać podłączony do Sonoff’a odbiornik. Niestety z Alexy nie ma możliwości uzyskania informacji o zużywanej energii, wartości napięcia czy prądu. Natomiast można w aplikacji Alex’a podejrzeć informacje dotyczące zużywanej energii w tzw. Alexa Energy Dashboard.
openHAB
Integracja urządzenia z openHab jest możliwa bez zmiany oprogramowania na alternatywne dzięki binding’owi Sonoff opracowanemu przez @delid4ve
Z tym binding’iem Sonoff POW może być sterowany bezpośrednio z openHab w sieci lokalnej oraz poza nią oraz możemy odczytywać aktualnie konsumowaną energię elektryczną, napięcie oraz wartość prądu, o ile openHab jest skonfigurowany w odpowiedni sposób .
Jednak do tej pory nie udało mi się odczytywać historycznych wartości, jak na przykład: wczoraj lub w zeszłym miesiącu zużyta energia. Wygląda na to, że Sonoff POW Origin na chwilę kiedy to piszę, nie jest jeszcze (poprawnie) obsługiwany przez ten binding. Skontaktowałem się z autorem Sonoff binding’a i zgłosiłem ten przypadek.
Home Assistant
Integracja urządzenia z Home Assistant możliwa jest dzięki dodatkowi eWeLink Smart Home opracowanemu przez eWeLink. Podobnie jak w przypadku openHab, daje to możliwość sterowania urządzeniem oraz podglądu wartości zużywanej energii wprost z Home Assistant’a. Dostępne są inne dodatki do Home Assistant, które pozwalają na jeszcze większe wykorzystanie Sonoff’a POW w Home Assistant ponadto co umożliwia eWeLink Smart Home.
Domoticz
Nie dotarłem jeszcze do informacji o natywnej [wpdiscuz-feedback id=”yh81rj3e4g” question=”Proszę dać znać jeśli jeśli zintegrowałe/aś Sonoff’a z Domoticz bez zmiany firmware.” opened=”0″]integracji[/wpdiscuz-feedback] Domoticz’a z Sonoff’ami
Alternatywy firmware
Jak już wspomniałem wcześniej, moduł zbudowany jest na mikrokontrolerze ESP32, a producent udostępnił dostęp do pin’ów, które umożliwiają zmianę oprogramowania na alternatywne. Wgranie alternatywnego oprogramowania może całkowicie uniezależnić korzystanie z urządzenia od oprogramowania eWeLink oraz chmury producenta. Przed wgraniem alternatywnego oprogramowania konieczne jest sprawdzenie, czy takowe wspiera wszystko co potrzebujemy, np. czy umożliwia odczyt danych o konsumowanej energii elektrycznej.
Podsumowanie
Sonoff POW Origin testowany przez dwa miesiące działał stabilnie, nie rozłączał się, był zawsze dostępny kiedy sprawdzałem jego stan w sieci lokalnej oraz poza nią. Od strony sprzętu ESP8266 zmieniony został na kilkukrotnie mocniejszego ESP32, z nową elektroniką, poprawionymi złączami oraz lepszą obudową. Ten model dokonuje pomiarów energii w czasie rzeczywistym. Oryginalna aplikacja eWeLink daje wystarczająco duży możliwości dla typowych domowych zastosowań. Integrowanie z systemami do automatyki openSource jest możliwe, jak również wgrania alternatywnego oprogramowania. Z kosztem ok $13 (grudzień 2022) wydaje mi się, że Sonoff POW Origin może zaciekawić niejednego entuzjastę ułatwiania sobie życia oraz chętnych optymalizacji wydatków za energię elektryczną.