Sonoff TH Origin od Itead, to moduł, który umożliwia bezprzewodowe sterowanie podpiętym do niego urządzeniem zasilanym napięciem 230v. Innymi słowy za pomocą tego modułu oraz smartfona możemy włączać lub wyłączać zasilanie 230v i w ten sposób sterować podłączonym do niego urządzeniem. Dodatkowo Sonoff TH Origin może wykonywać pomiary temperatury i wilgotności powietrza lub gleby.
Z Sonoff TH Origin w kilka minut możemy zbudować „smart’ny” termostat, czyli urządzenie, które w czasie rzeczywistym będzie odczytywało temperaturę i na podstawie zdefiniowanych progów temperatury, będzie włączało/wyłączało podpięte do niego urządzenie, np. grzałkę.
Sprzęt
Sonoff TH Origin to zaktualizowana wersja wysłużonego już Sonoff’a TH10/TH16
Nowy TH to konstrukcja zbudowana na mikrokontrolerze ESP32, który jest znacząco bardziej wydajny w porównaniu z wykorzystanym w poprzedniej wersji, czyli ESP8266. Z ESP32 przychodzi dwurdzeniowy procesor z wyższym taktowaniem oraz szybszym dostępem do pamięci. Dodatkowo poza komunikacją bezprzewodową WiFi 2.4Ghz dostępny jest Bluetooth, który w przypadku tego sprzętu wykorzystywany jest do instalacji/parowania urządzenia z aplikacją eWeLink oraz siecią WiFi.
Parowanie urządzenia przez Bluetooth bardzo uprościło procedurę instalacji Sonoff’a w porównaniu z poprzednią wersją.
Moduł posiada zewnętrzną antenę zwiększającą zasięg w porównaniu z antenami umieszczonymi na płytce drukowanej. Antena jest ukryta w obudowie Sonoff’a
Sonoff TH Origin dostępny jest z przekaźnikiem 16A lub 20A. W przypadku tego drugiego mamy zwiększoną obciążalność prądową urządzenia w porównaniu z poprzednią wersją Sonoff’a TH. Przy 20A możemy w teorii podłączyć urządzenie pobierające do około 5kW.
Ze względów bezpieczeństwa wziąłbym jednak poprawkę i raczej nie obciążał modułu do jego maksymalnych parametrów. Niemniej jednak deklarowana dwudziesto-amperowa wytrzymałość urządzenia do niewątpliwy plus.
Złącza, do których podłącza się wejściowe i wyjściowe przewody zasilające są solidne. Śmiało można w te sloty włożyć przewody o większych przekrojach nawet 10mm2. Jednak oczywiście nie można przez urządzenie przepuścić prądu większego niż 20A.
Moduł zasilany jest napięciem 230v. Fazę podłącza się do wejścia oznaczonego symbolem Lin, a przewód neutralny podłączany jest do dowolnego slotu oznaczonego literą N.
Na wyjściu modułu jest napięcie 230v.
Do urządzenia można podłączyć jeden z czujników:
- temperatury DS18B20
- temperatury oraz wilgotności: Sonoff THS01
- wilgotności gleby: Sonoff MS01
W poprzedniej wersji Sonoff TH, czujniki podłączane były mini-jack’iem, a w nowej wersji podłącza się je złączem RJ9
Jeśli posiadamy czujniki z poprzedniej wersji Sonoff’a, to po zastosowaniu adaptera mini-jack do RJ9, TH Origin może również z nich korzystać.
[wpdiscuz-feedback id=”dn6h755cm6″ question=”Proszę dać znać jeśli ktoś testował” opened=”0″]Moduł powinien obsłużyć czujniki Si7021 oraz AM2301 dostępne w poprzedniej wersji Sonoff’a TH – nie sprawdzałem, czy faktycznie jest to możliwe[/wpdiscuz-feedback]
Długość przewodu czujnika może zostać przedłużona za pomocą kabla przedłużającego. Co ciekawe długość przewodu dla czujników: THS01 oraz DS18B20 może maksymalnie wynieść aż 60m, a dla MS01 około 10m.
O czujnikach
DS18B20
Oryginalnie produkowany przez Maxim Integrated, to całkiem dobry, niezłej precyzji cyfrowy czujnik temperatury o parametrach:
- zakres pomiarów temperatury: -55C do +125C
- standardowa długość przewodu: 50cm
- maksymalna długość przewodu: 60m
W wersji Sonoff DS18B20 sprzedawany jest w wodoszczelnej tubie, co umożliwia swobodne zanurzanie go w cieczy.
THS01
Czujnik mierzący temperaturę oraz wilgotność.
- zakres pomiarów temperatury: -40C do +85C
- zakres pomiarów wilgotności: 0 to 100%
- czujnik w czarnej obudowie na przewodzie o długości 50cm
- maksymalna długość przewodu: 60m
Śmiem przypuszczać, że czujnik Sonoff THS01 to tak naprawdę czujnik DHT21/AM2301 w obudowie z logo Sonoff’a 😉
Czujnik THS01, który miałem możliwość testować, jest w solidnej obudowie. Obudowa ma stosunkowo duże rozmiary i może zostać przykręcona na przykład do ściany.
Moim zdaniem dobrze byłoby, żeby czujnik sprzedawany był również w innym kolorze niż czarny, przykładowo w białym. Czarna obudowa na jasnych ścianach będzie bardzo rzucała się w oczy.
MS01
Czujnik mierzący wilgotność gleby.
- zakres pomiarów wilgotności gleby: 0 to 99%
- czujnik w wodoszczelnej obudowie: IP55
- maksymalna długość przewodu: 10m
- zakres pracy od: 0C do +60C
Obudowa
Obudowa Sonoff TH wykonana jest z polikarbonu w białym kolorze. To dobrej jakości twardy, lekki i odporny na uszkodzenia plastik.
Wymiary obudowy to:
- wysokość: 98mm,
- szerokość: 54mm,
- głębokość: 27.5mm
W komplecie z obudową przychodzi ramka, która umożliwia przykręcenie Sonoff TH do ściany lub zamontowanie go na szynie montażowej DIN35.
Na obudowie dostępny jest przycisk, który służy do ręcznego włączania/wyłączania podpiętego do modułu urządzenia. Przycisk wykorzystywany jest również do parowania urządzenia oraz włączania/wyłączania trybu automatycznego.
Na obudowie umieszczone są 3 diody LED informujące o stanie urządzenia:
- Zasilanie urządzenia na wyjściu: włączone/wyłączone
- Połączenie z siecią WiFi
- Tryb pracy: ręczny/automatyczny
Porównując z poprzednią wersją Sonoff TH10/16, którego obudowa była nieforemnym klockiem, tutaj mamy prostą obudowę w bryle prostokąta.
Obudowa jest dość spora, więc montaż Sonoff’a TH w puszkach podtynkowych nie wchodzi w grę. Ze względu na przewody, które idą do i wychodzą z Sonoff TH Origin, moduł raczej nie powinien być w zasięgu wzroku, a raczej gdzieś schowany, np. za meblami – względy estetyczne i bezpieczeństwa.
Montaż w szafie rozdzielczej na szynie DIN jest możliwy dzięki ramce, ale hm…. 🤔 obudowa nowej wersji Sonoffa nie jest skonstruowana w kształcie typowych elementów montażowych dla szaf rozdzielczych. Moduł jest stosunkowo szeroki i płaski. No chyba, że Sonoff TH instalowany w szafie rozdzielczej, nie ma być widoczny i dostępny dla użytkownika.
Przewody w slotach dociskane są wkrętami, które dla bezpieczeństwa zasłonięte są pokrywką.
Obudowa w żaden dodatkowy sposób nie zabezpiecza przed przypadkowym wyrwaniem przewodów, dlatego dla bezpieczeństwa konieczne jest solidne przymocowanie kabli w slotach oraz takie umieszczenie modułu, aby przez przypadek ich nie wyrwać.
Nie ukrywam, że mam mieszane wrażenie co do rozmiaru modułu. Niemniej jednak w porównaniu z poprzednią obudową jest lepsza i wg mnie bardziej nadaje się do montażu na ścianie niż w szafach rozdzielczych.
Sterowanie Sonoff’em TH Origin
Urządzenie Sonoff kontrolowane jest za pomocą aplikacji eWeLink dostępnej na smartfonach. Sterowanie urządzeniem możliwe jest z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do Internetu, jak również w ramach lokalnej sieci WiFi bez konieczności łączenia się z chmurą producenta.
Z aplikacji można między innymi:
- włączać/wyłączać zasilanie podpiętego do Sonoff’a TH urządzenia
- monitorować temperaturę i wilgotność
- przeglądać dane historyczne z czujników
Dane z czujnika, zapisywane są w chmurze, co umożliwia odczytywanie danych historycznych w podziale na godziny, dni lub miesiące. Dane historyczne z ostatnich 6 miesięcy mogą być eksportowane w formacie .xlsx z dokładnością co do godziny.
- konstruować do 8 prostych reguł, na przykład:
- włączanie/wyłączanie urządzenia na podstawie zdefiniowanych progów dla temperatury i wilgotności w różnych okresach czasu
- harmonogram: włączanie/wyłączanie urządzenia o określonej godzinie z możliwością powtarzania
- stoper: wyłączanie/wyłączenie urządzenia po upływie określonego czasu
- pętle czasowe: włączanie/wyłączanie urządzenia na określony czas, w określonych dniach i określonej godzinie
- budowanie scen z wykorzystaniem wszystkich urządzeń podłączonych do aplikacji eWeLink oraz zdarzeń typu: określona godzina, pora dnia, wschód/zachód słońca, itp.
Urządzenie może pracować w trybie automatycznym lub ręcznym.
- Tryb automatyczny to taki, który steruje przekaźnikiem na podstawie ustawionych w Sonoff TH Origin progów temperatury i/lub wilgotności, po przekroczeniu których przekaźnik jest włączany lub wyłączany.
- Tryb „ręczny” jest wtedy, kiedy modułem steruje się za pomocą na przykład smartfonu lub wbudowanego w moduł przycisku
Przykładowe zastosowania
Połączenie przekaźnika do wł/wył zasilania oraz czujnika temperatury i wilgotności daje spore możliwości do realizacji własnych pomysłów w smart’nym domu. Poniżej kilka przykładów:
- uruchamianie wentylatora w zależności od wilgotności powietrza w łazience
- sterowanie grzałką w basenie czy akwarium w zależności od temperatury wody oraz pory dnia
- włączanie lampy do ogrzewania terrarium w zależności od temperatury w terrarium
- uruchamianie nawadniania ogródka, szklarni w zależności od wilgotności gleby
- sterowanie piecem, pompą obiegową w zależności od temperatury
- włączanie/wyłączanie urządzeń na podstawie harmonogramów czasowych
Integracja
Urządzenie Sonoff TH Origin można integrować z systemami do automatyki, co rozszerza jego możliwości ponad to co oferują funkcje oprogramowania eWeLink. Po zintegrowaniu urządzenia z systemami do automatyki, jak Home Assistant, czy openHab, mamy dostęp do jeszcze większych możliwości wyciskania z urządzania ostatnich soków.
Asystenci głosowi
Urządzenie jest kompatybilne z Amazon Echo oraz Google Home. Za pomocą asystenta głosowego można włączać/wyłączać podłączone do Sonoff’a urządzenia oraz sprawdzać temperaturę i wilgotność.
openHAB
Integracja urządzenia z openHab jest możliwa bez zmiany oprogramowania na alternatywne dzięki binding’owi Sonoff opracowanego przez @delid4ve
Z tym binding’iem Sonoff TH może być sterowany bezpośrednio z openHab w sieci lokalnej oraz poza nią, o ile openHab jest skonfigurowany w odpowiedni sposób.
Jednakże, jak do tej pory nie udało mi się odczytywać wartości temperatury oraz wilgotności z tym binding’iem w openHab. Wygląda na to, że Sonoff TH na chwilę kiedy to piszę, nie jest jeszcze poprawnie obsługiwany. Skontaktowałem się z autorem Sonoff binding’a i zgłosiłem ten stan.
Home Assistant
Integracja urządzenia z Home Assistant możliwa jest dzięki dodatkowi eWeLink Smart Home opracowanemu przez eWeLink. Podobnie, jak w przypadku openHab, daje to możliwość sterowania urządzeniem oraz podglądu wartości temperatury oraz wilgotności wprost z Home Assistant’a
Domoticz
[wpdiscuz-feedback id=”bmjz61fuvt” question=”Jeśli ktoś posiada o informacje proszę o podzielenie się nimi. Dzięki” opened=”0″]Nie dotarłem jeszcze do informacji o natywnej integracji Domoticz’a z Sonoff’ami[/wpdiscuz-feedback].
Alternatywy firmware
Jak już wspomniałem wcześniej, moduł zbudowany jest na mikrokontrolerze ESP32, a producent udostępnił dostęp do pin’ów, które umożliwiają zmianę oprogramowania na alternatywne. Wgranie alternatywnego oprogramowania może całkowicie uniezależnić korzystanie z urządzenia od oprogramowania eWeLink oraz chmury producenta.
Podsumowanie
Sonoff TH Origin, w porównaniu z poprzednikiem dostał na pewno sporego pozytywnego kopniaka:
- testowany przez tydzień działał stabilnie, nie rozłącza,
- ESP8266 zmieniony na kilkukrotnie mocniejszego ESP32,
- nowa elektronika,
- poprawione złącza, lepsza obudowa,
- możliwość wgrania alternatywnego oprogramowania
to wszystko równa się kolejny dobry produkt od Itead wart rozważenia!