6 minut czytania

adrian

Moja przygoda z technologią zaczęła się od programowania, ale dziś najwięcej radości daje mi odkrywanie, jak innowacyjne rozwiązania mogą ułatwiać życie i wspierać ekologię. Pasjonuję się nowymi technologiami, które mają potencjał, aby czynić nasze domy inteligentniejszymi i bardziej przyjaznymi dla środowiska.

44 komentarze

  1. tuvok pisze:

    Ciekawa koncepcja…
    Osobiście od jakiegoś czasu używam do bramy Shelly-1, które idealnie nadaje się do tego celu
    1) ma odseparowane wejście od przekaźnika
    2) w fabrycznym firmware jest możliwość ustawienia tak, aby działał w trybie impulsu
    3) bez problemu integruje się z domoticzem

    Do pełni szczęścia brakuje tylko czujnika otwartej bramy ale osobiście nie czuję dużej potrzeby posiadania czegoś takiego

  2. isom pisze:

    @tuvok ja bez czujnika to sobie średnio to wyobrażam , ale jak kto lubi przecież 🙂

  3. darekkowalcz pisze:

    Witam
    Gdzie można zdobyć schemat układu?
    pzdr

  4. adrian pisze:

    Potencjalnie możesz zapisać się na kolejną wersję układu – jeśli lukas121 da radę.

  5. api13 pisze:

    Wiedziony tym jakże świetnym opisem zrobiłem wszystko i działa, jednak chciałem pójść dalej i zrobić to na dwóch czujnikach by uzyskać szerszy obraz stanu bramy.Czujnik K1 zwarty = brama zamknięta Czujnik K2 zwarty = brama otwarta 100%Czujnik K1 i k2 rozwarte = brama jest otwarta częściowo lub w trakcie zamykania/otwierania.Sytuacja gdy czujnik K1 i K2 są zwarte nie maja możliwości wystąpić a gdy jednak wystąpi świadczyć może o awarii czujnika.Tyle założeń.W Domoticzu dodałem przycisk wyboru z trzema stanami „otwarty" „częściowo otwarty" „zamknięty" i tu moje pytanie jak zmieniać status.Kombinowałem nieco ze zdarzeniami i warunkami jakie muszą być spełnione i o ile mogę wysterować jakieś urządzenie to zmienić stanu wirtualnego przełącznika nie udało mi się.

  6. isom pisze:

    @api13 Selektor ( przełącznik wyboru ) w domoticzu nie obsłuży czujników , zmiana z otwarty na zamknięty wymaga komendy lub skryptu wstawionego dla konkretnego stanu selektora , a dla czujników nie ma takich komend.Jak sama nazwa wskazuje jest to zespolony przełącznik , który zastępuje kilka pojedynczych przełączników a nie czujników .Pomyśl co by było gdybym chciał np za pomocą selektora zrobić sobie czujnik dymu , gazu, okna i wilgotności , co by z tego wyszło ?Żeby uzyskać to co chcesz musiał być dla tych czujników napisać sobie skrypt  np w LUA  gdzie każdemu przełącznikowi w selektorze wyślesz komendę do zmiany stanu po zmianie stanu czujnika .

  7. isom pisze:

    Dwa czujniki które działają na podstawie kontaktronów czyli Open , Closed , a trzeci wirtualny i proste zdarzenie w blockly IF open i Closed = On set STAN POŚREDNI = on

  8. isom pisze:

    Szkoda że nie pokazałeś kompletnego zdarzenia w blockly , bo to tylko ustawia jeden stan , ale ogólna zasada jest ok 

  9. isom pisze:

    Tak  masz rację , ale można to zrobić w jednym bloku 🙂

  10. pazdzioch pisze:

    Witam, pisze pierszego posta wiec chiałbym sie przywitac 🙂 generalnie zaglądam tutaj juz spory czas, ale dopiero teraz założyłem konto bo mam dylemat i pare pytań 🙂 odnośnie podłączenia sonoffa basic pod bramę, w sterowniku mam wyjscie dzwonkowe wiec tam będe mógł podpiąc sonoofa basic, jednak on ma na wyjsciu 230 v, a siłowniki są zasilane w przedziale 5-24v, wiec po podłączeniu do prądu bym wszystko spalił a tego nie chcemy 🙂 , , temat zmiany firmware w sonoff mam juz opanowany. Chce sie odniesc do tego akapitu z artykulu

    "Uwaga: O ile to oprogramowanie można wgrać np. do Sonoff’a Basic, to nie można takiego Sonoff’a podłączyć bezpośrednio do sterownika bramy. Na wyjściu Sonoff’a jest 230V; puszczenie 230V na sterownik bramy spowoduje jego spalenie, pożar itp. Tutaj jest propozycja, jak można takiego Sonoff’a przerobić. Natomiast takie modyfikacje robisz na własną odpowiedzialność!!! Można też takiego Sonoff’a podłączyć do sterownika bramy z przekaźnikiem z cewką 230V między Sonoff’em, a sterownikiem bramy.,,

    o ile jeszcze nie jestem az tak obrotny w tych sprawach, wiec nie chciał bym modyfikowac płytki, przecinając ja , odlutowując itp, bardziej chcaiłbym zastosowac ten przekżnik z cewka, tylko jaki ? moze ktos podesłac jakąs propozycje ?
    Rozumiem że mam go podpiac na kablu juz na wyjśćiu do sterownika bramy ? zasilanie normalnie na 230 V a przekaznik na kablu input a pozniej do wejscia dzwonkowego ?

    pozdrawiam

  11. lukas121 pisze:

    @pazdzioch jak chcesz bez problemów sterować bramą to polecam sterownik bramy v2 który masz tu opisany: https://www.smartnydom.pl/forum/uklady-esp8266-i-inne-zrob-to-sam/sterownik-bramy-v-2/jest to sterownik zaprojektowany do bram i nic nie trzeba przerabiać.

  12. lukas121 pisze:

    Można wgrać suple i sterować przez ich chmurę..

  13. zygi125 pisze:

    Witam,czy może ktoś podesłać informacje w jaki sposób można połączyć sterowanie bramy z HomeAssistan?Czy jest w planach dołożenie opcji w samym Sonoff’ie tak jak ma to miejsce z Domoticzem? 

  14. adrian pisze:

    @zygi125 – do drugiego pytania: co masz konkretnego na myśli?

    • zygi125 pisze:

      Dodane przez: adrian@zygi125 – do drugiego pytania: co masz konkretnego na myśli?

      Witam, czy jest w planach dołożenie takiej funkcjonalności jak jest teraz dla Domoticza. Czyli można skonfigurować sobie po stronie AFE dla połączenia z HomeAssistant.Pozdrawiam

  15. lukas121 pisze:

    Jeśli dobrze zrozumiałem cię to sterowanie z home assistant odbywa się przez protokół Mqtt , który jest w Afe. Chcesz wykorzystać sonoff do sterowania bramą? 

  16. adrian pisze:

    AFE integruje sie z HomeAssistant po MQTT – natomiast nie używam HomeAssistant,  żeby pomóć skonfigurować Ci MQTT w HomeAssistant. 

    Poczytaj może tutaj jak to ludzie robią dla innych funkcji lub zadaj pytanie tam 

    https://www.smartnydom.pl/forum/main-category-home-assistant/

  17. mirmil99 pisze:

    ok, ale T5 w tej postaci nie przewiduje aspektu zony;P

    czy znacie element wykonawczy, tu nazwijmy go kontraktron, ktory bedzie dzialal bezprzewodowo, do jakiegos odbiornika, ktory podlaczymy pod wybrane GPIO np. SonOff-a?

    pozdr
    mirmil

  18. isom pisze:

    @mirmil99 czy możesz jaśniej opisać swoje potrzeby ? Element wykonawczy radiowy to może być dowolna radiolinia  tylko co by to miało robić w aspekcie tej żony ?

  19. adrian pisze:

    jedyne jakie znam bezprzewodowe i bateryjne, które integrują się z systemai do automatyki to czujniki oparte o z-wave. Np. takie jak podales w swoim poście, ale chodzące po z-wave – tutaj

    – powinny bez problemu działać z domoticz, ale dodatkowo musisz kupić adapter sieci z-wave. urządzenia oparte o z-wave wg mnie są trochę za drogie.

     

  20. adrian pisze:

    z-wave nie ma co flashować wg mnie – podłaczyć i działa.

    Jeśli chodzi o WiFi to już tak łatwo nie podłączy się go do Domoticz lub podobnych. Watpię osobiście, że są łatwo flash’owalne lub zwyczajnie wątpie, że istnieje dla nich odpowiedni soft. Piszę tak, bo pewnie ktoś już na tym forum dałby znać.

  21. znajdzik pisze:

    Witajcie, przymierzam się do zamontowania i sterowania ESP z AFE bramą garażową. Zasada w zasadzie identyczna jak bramy wjazdowej.
    Mam jednak do Was pytanie, Ma ktoś pomysł jak wysterować jeszcze jednym przekaźnikiem ?
    W garażu lub przed garażem przydało by się sterować oświetleniem a szkoda montować kolejne ESP. Całość będzie dopięta do Domoticza.

  22. adrian pisze:

    za ok 2 miechy AFE powinno móc sterować i bramą (sterownikiem bramy) oraz dodatkowym przekaźnikiem. Na razie bez drugiego ESP z AFE będzie ciężkawo.

    Moduł @lukas121 jest sprzętowo już pod to przygotowany

  23. isom pisze:

    @znajdzik jeżeli nadzorować ma tym domoticz to nie widzę problemu , wgrywasz wersję T3 , czujnik ustawiasz tak jak na foto https://prntscr.com/npoc5oW domoticz przełącznik odpowiedzialny za bramę ustawiasz sobie tak https://prntscr.com/nl52btOczywiście nie muszą być 2 sek ustawisz 1 sek i będzie okPozostałe trzy kanały przekaźników masz do dowolnej dyspozycji 

  24. isom pisze:

    @maniek taniej i lepiej wyjdzie jak kupisz sobie sterownik od kolegi @lukas121 , a to pewnie można przeprogramować ale czy warto ? 

Dodaj komentarz